- Komerční sdělení-zpravy

Jak se postarat o zahradní nářadí

- Komerční sdělení -vogue

I ty nejjednodušší nástroje pro práci na zahradě vyžadují péči.

Nic nedokáže rozzlobit víc, než rozkývaná rukojeť rýče při přípravě půdy na zimu, tupé nůžky pro zimní střih stromků, nebo řetězová pila, pro kterou je i smrkové dřevo tvrdým oříškem.

  1. Chraňte dřevo před seschnutím
    Dřevěné násady, kosiska, topůrka a hrábě neustálou změnou vlhkosti trpí. Dřevo je přírodní materiál, který citlivě reaguje na změnu vlhkosti. Na dešti nabobtná a zvětší svůj objem, na horkém slunci sesychá a spoje se uvolňují. Dopřejte nářadí s dřevěnými částmi při skladování stinné suché místo a vyvarujte se jeho zapomínání na dešti.

Motyka s uvolněnou násadou po namočení v kbelíku vody sice získá pevnost, po vyschnutí se však opět uvolní. Stále více. Pro opravu násadu vytáhněte, udělejte do ní zářez a při opětovném osazování do něj nabijte klínek z tvrdého dřeva. Obezřetnější opravy žádají hrábě na seno a kosiště. Zafixujte spoje suchého dřeva lněným olejem nebo fermeží, která zajistí jejich zpevnění.

Pokud vás zklamaly nekvalitní ručky z tvrdého dřeva z obchodní sítě, udělejte si výlet do háje a nahotovte si v období vegetačního klidu násady z lísky. Když odkorněné vyschnou, zajistí vám v nářadí dlouholetou službu. Jen sekera se bez násady z tvrdého dřeva neobejde.

  1. Nenechte bujet rez
    Není překvapením, že zahradní nářadí při práci v náročných podmínkách rezaví. Obzvláště pokud přichází do styku s hlínou. Tenká vrstva rzi zvyšuje námahu při práci a s během let může některá nářadí otupit a zeslabit.

Naplňte kovovou truhlici hrubozrnným říčním pískem, navlhčete jej minerálním olejem a zasouvejte po práci kovové části nářadí přímo do něj. Jemný filmový povlak ochrání ocel před rzí a zajistí její dlouhověkost. Neobávejte se toho, že zahradní zeminu olejem znečistíte. O jeho rozklad se postarají půdní bakterie.

Aby vidle, rýče a motyky získaly houževnatost, staří hospodové je po koupi bez násady umístili na rok do hnojiště. Dusík vytvrzuje ocel a specifické prostředí ji chrání před korozí.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat nůžkám, plotostřihům a ostatním nářadím pro řez, kterým po práci a vyčištění svědčí prostříknutí jemnou vrstvičkou silikonového oleje.

  1. Nepracujte s tupým rýčem
    Tak jako sekera, i rýč a motyka způsobí při práci méně námahy, budou-li jejich pracovní hrany ostré. Jelikož jen s obtíží najdete kováře, který by se postaral o obnovu houževnatého ostří, je na vás, abyste si obnovili vždy to dočasné.

Sáhněte po širokém plochém pilníku a celou jeho délkou tvarujte na pracovní hraně ostří. Odeberte zakulacený, opotřebovaný materiál a vytvarujte nepříliš tenké ostří, které snese pracovní nasazení. Na nářadí z ocelového plechu nemáte co pokazit. Jen to kované by si zasloužilo údery kladiva.

Máte-li pocit, že manuální práce je příliš zdlouhavá, použít můžete brusný kotouč osazený do úhlové brusky. Pracujte však pomalu, s přestávkami, aby se kov nepřehřál. Ztratil by svou houževnatost.

  1. Naostřete kosu
    Srpy a kosy v rukou začátečníka rychle ztrácejí kvalitu ostří. Pokud nepracujete pod dohledem starších a zkušenějších, kteří by vás durili pro neschopnost, pořiďte si toulec, naplňte ho vodou a zasuňte do něj karborundovou osličku. Po několika pokusech rychle přijdete na to, jak vytvořit alespoň včas použitelné ostří. Dnes už není důležité, aby kosa přežila generace. Zužování ostří nikoho nezarmoutí.

Pokud budete sekat trávu častěji, zjistíte, že více ostříte, než sekáte. V tomto případě přišel vhodný čas na to, abyste si pořídili naklepávač na kosu. S dvojicí nástavců vytvoříte během desítky minut ostří, od kterého lze očekávat trvanlivost i při práci. Jen karborundovou osličku vyměňte v toulci za rozsutec, kterým vyhladíte při práci opotřebované ostří.

  1. Nůžky bruste jen na jedné straně
    Zatímco různé zahradnické nože snesou stejný způsob broušení jako ty v kuchyni, s nůžkami je tomu úplně jinak. Vždy mají pouze jednostranné ostří, které se při řezu setkává s plochou protistranou.

Bez ohledu na to, zda pracujete s jednoduchými nebo převodovými nůžkami, je to vždy ostří, které určí, jakou sílu musíte při práci vynaložit. Proto je udržujte v co nejlepším stavu, abyste se při práci neunavili.

Pro broušení použijte jemný diamantový pilník nebo speciální přípravky pro ostření zahradnických nůžek. Při údržbě vyčistěte pohyblivé části a pružiny od znečištění a naneste na ně tenkou vrstvičku oleje. Střih papíru vám prozradí, zda jste se dopracovali k nejlepšímu výsledku.

  1. Odstavte vodní cesty
    S koncem zahrádkářské sezóny je třeba se přibrat pobalit zahradní hadice a vyčištěné je uskladnit mimo dosah mrazů. Voda, která zůstala v jejich nitru, by je při zamrznutí mohla poškodit stejně jako sluneční paliva, která postupně naruší každý plast.

Pozornost věnujte postřikovačům, které se během sezóny zanesly vodním kamenem nebo nánosy vápenného hydrátu při údržbě hospodářských budov a sklepů. Roztokem sody neutralizujte zbytky chemikálií, octovou vodou rozpusťte vodní kámen a vápenný povlak.

  1. Řetězovou pilu neodkládejte
    Řetězová pila špatně odebírá třísky, vede nerovný řez a vyžaduje silnější přítlak při řezání. To zvyšuje její opotřebování a snižuje bezpečnost při práci.

Pokud nemáte čas neustále navštěvovat specialistu na broušení řetězu a ani dvojice řetízků pro výměnu není pro vás řešením, pořiďte si jednoduchou elektrickou brusku, se kterou udržíte všechny zuby ostré. Ve dvou průchodech brusným kotoučem jemně přiostříte všechny sudé a liché zuby, aby pila při práci nabrala nový dech. Na internetu najdete nejedno video, které vás prvním broušením bude provázet.

Při každé výměně řetězu obruste pilníkem otřepy na liště, obraťte jej naopak a zkontrolujte nádržku s olejem. Zatímco elektrická mnoho pozornosti kromě čištění kartáčkem nevyžaduje, ten se spalovacím motorem se neobejde bez pravidelného čištění průduchů, praní vzduchového filtru v mýdlovém roztoku, čištění žebrování a kontrole nastavení karburátoru v servisu.

Pro řetězovou pilu se sezóna nikdy nekončí. Popravdě řečeno, v nejednom dvoře má více práce v zimě než v létě.

  1. Sekačku vyčistěte
    I benzinová sekačka vyžaduje po ukončení sezóny pozornost, pokud vám pomáhala při údržbě zeleně vedle kosy. Kromě důkladného vyčištění a vylití paliva z nádrže a výměny oleje si zaslouží nabrousit žací nože, vyčistit vzduchový filtr a zkontrolovat svíčku.

Nepromeškejte servisní termíny, ve kterých se o vaši sekačku postará prodejcův servis. Po záběhu nemůžete pro její motor udělat více než jej nechat nastavit na ty správné provozní hodnoty.

- Reklama -zpravy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora