- Komerční sdělení-zpravy

Jak zachránit ježka před zimou

- Komerční sdělení -vogue

Pokud se vám během chladných podzimních dnů po dvoře prochází ježek, cosi není v pořádku. Potřebuje vaši pomoc, aby dokázal přežít mrazivou zimu.

S ježkem se můžete po setmění setkat od jara do podzimu. Nemotorně se s hlasitým fučením, cupkáním, šustěním a šramocením prodírá přes trávu, aby si pochutnal na hmyzu, červech, drobných plazích a ptáčích z přízemních hnízd. Pokud se ho dotknete, zkroutí se do klubíčka.

S příchodem chladného počasí se však ukládá k zimnímu spánku, aby přečkal do jara. No ne vždy se mu to povede. Pomozte mu.

1.Odvažte ho
Jež se ukládá k zimnímu spánku, pokud teplota včas poklesne pod hranici deseti stupňů. Obvykle v polovině října zaleze do svého úkrytu, kde začne odpočívat. Zkroutí se do klubíčka a spí. Čím klesá teplota níže, tím pomalejší je jeho tep a metabolismus. S oteplením se probouzí a při teplotě 20 °C otevře oči a stává se čilým.
Hmotnost je tím nejlepším poradcem, který určí, do jaké míry ježek vaši pomoc potřebuje. Aby dokázal ve spánku překonat mrazivou zimu, musí překročit hranici 650 gramů. Během spánku bude trávit nahromaděné tuky.

Pokud je těsně pod kritickou hranicí, stačí, když mu ve dvoře vyrobíte úkryt a budete jej přikrmovat. Pokud je však příliš útlý, budete ho muset vzít dovnitř.

2.Zbavte ho parazitů
Nezkazte si svou první zkušenost tím, že své oblečení a tělo zamoříte blechami. Sáhněte po antiparazitárním přípravku a zbavte ježka blech, klíšťat a jiných kožních parazitů. Použít můžete univerzální sprej Arpalit Neo či Frontline nebo přípravek Neostomosan, který zakoupíte v lékárně spolu s návodem k ředění. Sáhnout můžete i po ekologickém práškovém přípravku Ekosip, který však funguje na mechanické bázi. To by mělo naprosto stačit.

Pokud je ježek příliš zesláblý, na vině mohou být i vnitřní parazity. V takovém případě vám přípravek na odčervení poskytne veterinář, protože se jedná o přípravky vázané na veterinární předpis. Ivomec, Galmektin či Panacur patří mezi nejpoužívanější.

3.Vyrobte mu příbytek
Pokud zůstává ježek ve vašem dvoře, připravte mu jednoduchý úkryt. Může to být spousta listí přikrytá větvemi a haluzinou. Vyrobit mu můžete i dřevěný domeček o rozměrech 30 x 30 x 30 centimetrů se vstupním otvorem, který vyplníte listím, prosetými hoblinami nebo starými hadry.

Poputuje-li útlý ježek do vytápěné garáže, dílny nebo vašeho příbytku, kromě dřevěného domku bude potřebovat i výběh s bočnicemi 50 centimetrů vysokými. Prostor ve velikosti europalety bude dostatečný. Důležité však je, aby byla místnost světlá a vytápěná alespoň na teplotu 15 °C. Myslete na to, že ježek je noční tvor. Bude proto dobré, bude-li od vaší ložnice co nejdál.

4.Nakrmte ho
Ježek je lovec, pro kterého není nezvladatelnou kořistí ani jedovatý had. Živí se masitou potravou, kterou pro pestrost doplňuje ovocem, bukvicemi a žaludy. Rostlinná potrava je však pro něj vzácným zdrojem živin.
Dobrým odrazovým můstkem jsou při krmení vařené drůbeží krky a křídla. Jelikož obsahují pevné části, ježek si cvičí své žvýkací svaly a čistí svůj chrup. Pro zpestření můžete přidat tvaroh, vařené vajíčko, malý kousek sýra, ovoce či vařenou rýži a těstoviny. S radostí přijme také moučné červy a různé druhy hmyzu z chovatelského obchodu. Vždy tak, aby masitá část tvořila více než polovinu denní dávky.

Ježek denně zkonzumuje přibližně 120 gramů krmiva, které byste mu měli předkládat večer. Pokud je ráno miska prázdná, naložte podstatně menší přídavek. Nezapomínejte na čerstvou vodu, která by měla být dostupná nepřetržitě.

5.Sledujte, jak přibírá
Není nutné, abyste ježka ukládali na váhu každý den. Brzy zjistíte, že má talent přibírat a má-li dostatek potravy, v průběhu každého týdne nabere na hmotnosti 50 až 80 gramů. Signalizuje to jeho dobrý zdravotní stav a vhodný výběr krmiva.

Obvykle stačí necelé dva měsíce na to, abyste ježka vykrmili k jeho hraniční 650gramové hmotnosti.

6.Uložte jej odpočívat
Přeložte arénu s ježkem do chladné nevytápěné místnosti s teplotou od 0 do 5 °C. Takový teplotní šok bude dostatečný k tomu, aby se začal ukládat pro zimní spánek. Pokračujte v napájení a krmení. Bude pro vás praktické, začnete-li používat pouze suché krmivo. Pravidla o denním množství přestanou platit.

Pokud ježek ve spánku neleží na boku s odhaleným břichem a nohama, znamená to, že svůj metabolismus přizpůsobil zimnímu režimu. Pro život na vašem prostorném pozemku jej můžete přemístit v zateplené budce ven. Nezapomeňte v oplocení vytvořit koridory, kterými se dostane ven.

7.Připravte jej k vypuštění
Ježci, které čeká budoucnost ve volné přírodě, musí ve vaší péči setrvat až do jarních měsíců, kdy průměrná denní teplota vystoupí na hranici deseti stupňů. Probuzeného ježka je třeba po zimní hibernaci vykrmit na jeho hraniční hmotnost, protože během spánku spotřeboval cenné zásoby.
Pro vypouštění zvolte chráněné místo se skrýšemi, kam se může ježek ukrýt. Udělejte tak před večerem, v dostatečné vzdálenosti od rušných cest. Husté keře a pestrý stanoviště se stromy jsou ideálním místem.

8.Zapojte děti
Vaše dočasná záchranná stanice je ideálním nástrojem, abyste své děti naučili milovat přírodu. Krmítko pro ptáčata, útulek pro vyhublého ježka či věšení hnízdních budek v okolí jim pomohou získat zkušenosti, které jim televizní obrazovka ani počítač neposkytnou.

- Reklama -zpravy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora