- Komerční sdělení-zpravy

Potěšte se vůní bylinek

- Komerční sdělení -vogue

Nesnášejí nadbytek vody, jsou náročné na stopové prvky v půdě a některé se neobejdou bez ochrany proti mrazům. Všechny však mají cosi společného. Dokáží dodat pokrmům pronikavé aroma jako žádná jiná surovina.

Ze sazenic bez trápení
Koupě sazenic je tou nejjednodušší cestou k voňavému bylinkovému letu. Nenechte se nalákat na kontejnerové sazeničky ze supermarketu. Mají za sebou skladování ve špatných podmínkách a vhodné jsou spíše pro okamžitou spotřebu než pro výsadbu. Navštivte specializovanou zahrádkářskou prodejnu a prohlédněte si aktuální nabídku. Rostlinky vás musí zaujmout svým vzezřením a chutí. Neobávejte se odštípnout a ochutnat drobný lístek či nahlédnout, jak hustý je kořenový bal. Čím pevnější sazenička, tím větší úspěch budete mít při pěstování.

V zahradních centrech určitě naleznete mladý stromek vavřínu, pažitku, levanduli, různé druhy máty, oregano, mateřídoušku, rozmarýn, šalvěj či pestré odrůdy bazalky. Kupujte však jen tolik, kolik prostoru bylinkám chcete věnovat.

Jde to i ze semínka
Pokud se rádi prohrabujete v drobivém zahradnickém substrátu, určitě vás bude lákat výsev bylinek ze semínka. Výhodou je podstatně nižší cena. Nějakou dobu však potrvá, než vypěstujete dostatečně pevné sazeničky. Bylinky vyžadují lehčený substrát s podílem písku, který snižuje vázání vody v půdě. Není chybou přimíchat do odlehčené směsi drobné kamínky granitu.

Zatímco semínka koriandru jsou velká téměř jako nové koření, osivo tymiánu je drobnější než mák. Semínka vysévejte na povrch zarovnaného vlhkého substrátu s citem, aby nebyl výsev přihustý. Zasypte je jemnou vrstvičkou zeminy, písku nebo drobnými kamínky a dopřejte jim během klíčení dostatek vlhkosti a tepla. Abyste zamezili padání klíčných rostlin, používejte sterilizovaný substrát nebo zálivku fungicidním přípravkem.

Poté, co se na rostlinkách objeví první pravé lístky, přesaďte je do sadbovače nebo samostatných kontejnerů. V nich během několika týdnů zmocní natolik, že se přiblíží těm ze zahradního centra.

Na balkon i do zahrádky
Čím lepší podmínky pro pěstování bylinek máte, tím větší úrody se dočkáte. Všechny s výjimkou máty vyžadují slunné stanoviště, které není problém od jara do podzimu zajistit ať už na okenním parapetu, nebo na balkoně, či záhonu na zahrádce. Bez slunce a minerálů není pronikavých vůní. Většinu bylinek pěstujeme v nádobách jako letničky.

Květník pro pěstování bylinek by měl mít průměr nejméně 20 centimetrů a lépe poslouží hliněný než z plastu. Na dno nasypte drenážní vrstvu z kameniva a sazeničku zasaďte do připraveného substrátu. Ten základní si namícháte z jednoho dílu písku, jednoho dílu vyzrálého kompostu a dvou dílů zeminy. U máty můžete písek vynechat, levandule, šalvěj a rozmarýn budou prosperovat lépe, pokud do substrátu přimícháte i vápenaté kamenivo.

Bohatší výsadbu vám zajistí větší výsadbové nádoby, jako například truhlíky. Při kombinování různých bylinek v jedné nádobě je třeba myslet na to, že některé jsou expanzivnější než jiné. Máta by velmi rychle přidusila v růstu mateřídoušku, takže samostatná nádoba jí sluší víc.

Při výsadbě do volné půdy nehledejte pouze záhony v zahradě. Jelikož mnohé bylinky jsou víceletými rostlinami či trvalkami, sluší jim stanoviska, na kterých vás potěší voňavým obrostem každý rok. Meduňku s mátou vysaďte na zastíněné místo k zahradnímu zdroji vody, rozmarýn propašujte na chráněné místo ve skalce a pažitce vyrobte u kompostů vyvýšený záhon z desek. U bylinek ze Středomoří počkejte na výsadbu až do druhé poloviny května, kdy se půda dostatečně prohřeje. Pokud se bazalce v minulých letech na záhonu nedařilo, na vině byl chlad.

Udržujte je ve formě
Bylinky je třeba pravidelně formovat střihem, aby nepřerůstaly. Velikost obrostu by měla odpovídat podmínkám, do kterých jste bylinky vysadili. Čím menší nádoba, tím by měl být vzrůst nižší. Častým sestřihem získáte nejen drahocenné bylinky do kuchyně, ale také hustší obrůst. Rozmarýn, který vám v zahradě vyroste do 150centimetrové výšky, nenechte vyrůstat do nebes v malém květinníku.

Pokud jste si připravili při výsadbě kvalitní substrát, přihnojování nemusíte věnovat pozornost. Více než na dusíku pro růst zelené hmoty záleží na tom, jestli půda obsahuje minerály důležité pro tvorbu vonných olejů a silic. Experimentujte s různými druhy kompostů a zjistíte, že rozdíly jsou propastné.

Sezóna je omezená
V našem klimatickém pásmu nelze očekávat, že se vám podaří pěstovat bylinky iv zimních měsících v teple domova za oknem. Světla je příliš málo a v prosvětlené zimní zahradě bylinky upadnou do spánkového režimu, aby v plné síle vyrostly s příchodem jara.

Proto využijte sezónu na sušení a mrazení bylinek či výrobu voňavého pesta, abyste si pronikavé vůně užili na talíři i v zimních měsících. Necháte-li některé z bylinek dospět až do stadia květu, můžete si namnožit pro další sezónu i své vlastní osivo.

Přezimované bylinky jsou silné
Mnohé z bylinek jsou víceletými rostlinami a dokáží přezimovat, aby v dalších sezónách bouřlivým růstem zajistily bohatou úrodu zelené hmoty. Zatímco o pažitku, medvědí česnek, mátu a meduňku není třeba vyvinout zvláštní péči, citlivější bylinky potřebují pomocnou ruku.

Máte-li k dispozici zimní zahradu nebo světlou místnost s teplotou od 10 do 15 stupňů, citlivější bylinky můžete zazimovat po přesazení z volné půdy do květinníků přímo v ní. Tlumená zálivka zabrání jejich vyschnutí a nízká teplota zpomalí všechny fyziologické pochody. Bazalka či vavřín neboli bobkový list se bez takové péče neobejdou. Citlivější bylinky Středomoří v takovém prostředí zaručeně přezimují.

Levandule, šalvěj, rozmarýn a tymián dokáží přezimovat i na venkovním stanovišti, pokud je po sezóně sestříháte a přikryjete. Větvičky borovice vytvoří prodyšnou vrstvu, na kterou navrstvíte lehký mulč z listí nebo vyzrálého kompostu. Sáhnout můžete i po slámě. Ochranná vrstva zabrání prosychání substrátu, vytvoří štít před větrem a ostrými slunečními paprsky.

- Reklama -zpravy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora