- Komerční sdělení-zpravy

Rekonstruujete? Poradíme vám, kdy je nutno stavbu ohlásit.

- Komerční sdělení -vogue

Rekonstrukce bytu, domu, kanceláře nebo jakéhokoli jiného prostoru, to nejsou jen samotné stavební úpravy. Pokud se chystáte svoji nemovitost renovovat, v tom případě vás možná čeká i pár administrativních úkonů. ohlášení stavby.

Ne každá renovace vyžaduje ohlášení stavby či v některých případech rovnou vyřízení stavebního povolení. To, kdy je tento krok nutný, objasňuje legislativa, konkrétně znění Stavebního zákona. Pro snazší orientaci v této komplikované problematice vám ty nejdůležitější rady a informace přinášíme i my.

Stavební zákon rozlišuje 3+1 možnost postupu před rekonstrukcí:

  1. Stavební povolení – V případě menších rekonstrukcí není stavební povolení nutné. To se vydává při pracích, které výrazně zasahují do účelu, bezpečí nebo charakteru stavby. Jedná se například o větší přístavby, zateplování nebo jiné změny tzv. dokončených staveb.
  2. Ohlášení stavby – Proces ohlášení stavby je podstatně jednodušší. Nejenže nevyžaduje správní poplatky, dává vám možnost okamžitě rekonstruovat. Stačí předem písemně ohlásit připravované práce a počkat na rozhodnutí úředníků.
  3. Rekonstrukce bez ohlášení – Nejjednodušší možností je renovovat bez ohlášení. Takových případů není vůbec málo, i když některé z nich končí problémy, protože dané práce ohlášeny být měly, ale nebyly kvůli neznalosti zákona.
  4. Správná úvaha stavebního úřadu – Poslední možnost je spíše výjimečná, ale natrefit na ni můžete právě vy. Jde o případy, při kterých byla rekonstrukce ohlášena, ale stavební úřad rozhodl, že je nutné zahájit stavební řízení a vydat stavební povolení.

Ohlášení rekonstrukce – kdy je nutné?

  • při drobných stavbách, udržovacích pracích a stavebních úpravách
  • u jednoduchých staveb, které nevyžadují územní rozhodnutí
  • u staveb, které plní doplňkovou funkci k hlavním stavbám

Příklady prací, které se musí ohlašovat:

  • úpravy, při kterých se nemění vzhled stavby
  • udržovací práce ovlivňující stabilitu stavby
  • úpravy, které nezasahují do nosných konstrukcí
  • drobné stavby bez dopadu na životní prostředí
  • malířské a natěračské práce, úpravy fasád

Stavební zákon upozorňuje, že v případě neohlášení rekonstrukce, která to vyžaduje, může být stavebníkem vyměřena sankce. Povinnost ohlásit stavbu však nemá být jen o vyhnutí se pokutě, ale také o odpovědnosti stavebníka snažícího se o bezpečný průběh daných prací.

- Reklama -zpravy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora