- Komerční sdělení-zpravy

Nedejte šanci dírám a škrábancům ve dřevě: Jak opravit poškozený nábytek či podlahu?

- Komerční sdělení -vogue

Pokud zrovna nežijete v muzeu, ale normálně v domácnosti, ve které se dřevěný nábytek běžně používá, je vysoce pravděpodobné, že se dříve či později poškodí. Jak snadno a rychle zrepasovat zničená místa poradili odborníci v pořadu Na chalupě.

Určitě nám dáte za pravdu, řekneme-li, že dřevo je poměrně měkký materiál. Samozřejmě, závisí to na typu dřeva, ale ať je jakékoli tvrdé, v souboji s, například, železem bude pravděpodobně vždy táhnout za kratší konec. Někdy proto stačí opravdu málo k tomu, aby se náš oblíbený dřevěný nábytek či podlaha poškodil. Jak odstranit nedostatky, chyby nebo poškození dřeva vysvětlil v pořadu Na chalupě odborník Ján Vereš. Základem je speciální tavná pistole, kterou snadno koupíte v hobby marketu. Do ní se vkládají polyamidové tyčinky, které lze pořídit v různých barvách – ať už ladící ke dřevu nebo kontrastní. Polyamid je na výplň naprosto geniální materiál, protože je netoxický, voděodolný, elastický, přizpůsobí se vlastnostem dřeva as povrchem dokonale splyne. Taková oprava dřeva má podle Vereše už třicet let a pochází z Dánska.

Postup je velmi jednoduchý. Na úvod je třeba si připravit povrch. Pokud jdeme upravovat lakované nebo olejované dřevo, je třeba jej nejprve důkladně přebrousit. Tavnou pistoli nahřejeme na 170 stupňů, vložíme tyčinku a natavíme ji do díry či škrábance. Po aplikaci okamžitě zachladíme. Rychlé a efektivní zchlazení dosáhneme použitím hliníkového bloku. Chladíme přibližně dvacet vteřin a následně nadbytečný materiál sesekneme. Opravenou část ještě přebrousíme a můžeme aplikovat lak, lazuru, barvu či olej.

Předchozí článek
Další článek
- Reklama -zpravy
pr článek

Redakce doporučuje

Články autora